Wegański pasztet
z suszonymi pomidorami
Banalnie prosty pasztet weganki bez jajek. Całkowicie warzywny i przepyszny. Suszone pomidory odpowiadają za smak umami, który sprawi, że pasztet nabierze przyjemnego mięsnego aromatu. Warto spróbować!
Zapraszam na przepis!
Poniżej znajdziesz filmik instruktażowy!
Czas przygotowania: 45 min + 60 min pieczenia
Ilość porcji: forma o wymiarach 26x18. może być nieco większa lub mniejsza
Składniki:
200 g selera
300 g pietruszki
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 szklanka suchej kaszy jaglanej- ugotowanej zgodnie z instrukcja poniżej
1/2 szklanki migdałów lub innych ulubionych orzechów np: włoskie
1 słoiczek suszonych pomidorów (ok. 1—12 pomidorków + oliwa)
4 liście laurowe
8 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżka oregano
1 łyżka majeranku
1/2 łyżki papryki słodkiej, może być wędzona
3 łyżki sosu sojowego
1/2 łyżeczka pieprzu mielonego
1/2 szklanki ulubionych ziaren: może być mix, ale tez może być tylko jeden rodzaj: słonecznik, dynia, siemię lniane, sezam itp)
1 łyżka oliwy z oliwek
2 łyżki bułki tartej
PrzygotowaniE:
Kasza jaglana — jak ugotować?
Odmierzamy szklankę kaszy jaglanej i przesypujemy ją na sito. Płuczemy w letniej wodzie, aż woda będzie całkowicie czysta. Następnie przelewamy kasze wrzątkiem w celu pozbycia się ewentualnej goryczy.
W garnku zagotowujemy wodę, (proporcja 1 szklanka kaszy na 2¼ szklanki wody) doprawiamy 1/2 łyżeczki soli oraz oliwą. Kaszę wrzucamy na wrzątek i gotujemy na małym ogniu przez ok. 15-18 min. Na początku warto przemieszać kasze, by nie przywarła do dna garnka. Później kaszy już nie mieszamy. Po 15-18 min kasze ściągamy z palnika i zostawiamy na 5-10 mi by doszła.
Główny przepis:
Seler i pietruszkę dokładnie myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Można użyć do tego Thermomixa (30 sek. Poziom 3-5, warzywa mają być drobno posiekane).
Cebule kroimy w piórka, czosnek wyciskamy przez praskę.
Na patelni podgrzewamy 3 łyżki oliwy z suszonych pomidorów. Wrzucamy cebulę i smażymy na złoto. Dorzucamy czosnek, ziele angielskie i liść laurowy. Smażymy przez 3 min i wyciągamy przyprawy. Następnie dodajemy starte warzywa. Wszystko smażymy przez ok. 15-20 min do momentu aż warzywa zmiękną. Można je delikatnie podlać wodą ok. ¼ kubka wody. Ważne by cała woda wyparowała.
Do naczynia miksującego wkładamy migdały, suszone pomidory i sos sojowy. Miksujemy na w miarę gładką masę. Następnie dodajemy usmażone warzywa oraz 1 szklankę ugotowanej kaszy jaglanej (część zostawiamy w razie, gdyby konsystencje pasztetu była za rzadka). Doprawiamy przyprawami: oregano, majeranek, papryka, pieprz. Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę.
Blaszka lub naczynie żaroodporne wykładamy papierem do pieczenia. Spód smarujemy oliwą i posypujemy bułką tartą (Pasztet nie będzie wilgotny po upieczeniu). Przekładamy masę pasztetową do blaszki i posypujemy ziarnami. Dekorujemy gałązka rozmarynu.
Pasztet pieczemy w 175 st. C przez ok. 50-60 min. Po tym czasie wyłączamy piec i zostawiamy w nim pasztet do wystygnięcia. Najlepiej smakuje na następny dzień. Kluczowe jest, by pasztet dobrze wystygł.
Smacznego!