Congee
Congee pochodzi z Chin i oznacza po prostu rozgotowaną kaszę (głównie ryż), która jest tradycyjnie spożywana na śniadanie. Congee podawane jest najczęściej z różnymi dodatkami, takimi jak mięso, jajka, ryby, przyprawy, warzywa, kiszonki, zioła.
Dodatki oraz konsystencja potrawy różnią się w zależności od regionu i indywidualnych upodobań. Kleik bez dodatków podawany jest osobom chorym i rekonwalescentom. Na szczęście dla wszystkich alergików, nie robi się go tylko z ryżu. Można użyć również kaszę jaglaną, orkiszową i inne zboża. Sam proces robienia congee nie jest skomplikowany. Polega na ugotowaniu, a właściwie rozgotowaniu, białego ryżu lub kaszy.
Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak przygotować congee.
Ilość porcji: 6-8
Czas przygotowania: ok. 12-15h, rzeczywisty czas ok. 1h
🍚Składniki bazowe:
2 szklanki ryżu białego (najlepiej kleisty, lub jaśminowy)
woda do moczenia w proporcji 3:1
woda do gotowania w proporcji: 6:1
3-4 grzybki shitake
4-centymetrowy kawałek imbiru, obrany
1 kawałek kombu
🥦Dodatki:
2 łyżki oleju + kapka oleju sezamowego
1 pak Choi
1 garść boczniaków
1 duży starty czosnek
1 cm startego imbiru
1 dymka z cebulką
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczka cukru — opcjonalnie
garść ulubionych ziół: tajska bazylia, kolendra, szczypiorek, mięta
garść prażonych orzeszków
Jajko na pół miękko
Olej chilli od @whitemausu ze sklepu @skladniki.sklepazjatycki
kolendra.
PrzygotowaniE:
Etap 1: Ryż płuczemy, zostawiamy na noc do namoczenia ok. 8-12 h. Zalewamy wodą w proporcji 3:1,w tym przypadku 6 szklanek wody na 2 szklanki ryżu. (Każdy ryż trochę inaczej nabiera wody, ja tym razem użyłem 2 szklanek wody na 2 szklanki ryżu i było na styk).
Etap 2: Następnego dnia płuczemy ryż i ponownie go zalewamy, tym razem w proporcji 6:1. Czyli 12 szklanek wody na 2 szklanki ryżu (suchego). Zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu przez ok. 1-3 h, wszystko zależy od tego, ile moczyliśmy ryż. Ryż musi wypić całą wodę. U mnie po 45 minutach ryż był już dobry.
Do garnka wrzucamy dodatki w postaci kombu, shitake i imbiru. Można także przygotować congee bez powyższych dodatków, jednakże taką wersję proponuję przygotować tylko w celach zdrowotnych przy zatruciu lub gdy chcemy przygotować wersję na słodko.
Etap 3: Na rozgrzanym woku podsmażamy pokrojoną cebulkę z czosnkiem i imbirem. Dodajemy pokrojony w plastry pak choi i boczniaki. Smażymy na złoto. Doprawiamy sosem sojowym i cukrem. Na koniec dajemy zioło i orzeszki.
Smacznego!